خانه / slide show / ریفلاکس معده یا آسم تنفسی
ریفلاکس معده یا آسم تنفسی
شخیص اسم ریوی بر پایه ی علایم بالینی و ازمان این علایم واز اواخر دوران شیر خوارگی در کودکان میباشد

ژورنال بافتنی کودکان با دو میل حاوی لباسهای زیبای کودکانه
این اپلیکیشن شامل  79 مدل بافتنی مخصوص سنین 0 تا 10 سال می باشه است که 65 مدل آن اختصاصی و ترجمه شده از ژورنالهای بافتنی و 14 مدل دیگه هم از وبسایت ها فارسی جمع آوری شده است که شامل عناوین زیر است :


آموزش بافتنی پاپوش


آموزش بافتنی عروسک بافتنی


آموزش بافت بلوز ، سویشرت ، پیراهن و شلوار بچه گانه


آموزش بافت کلاه ، دستکش و شالگردن
دانلود نسخه محدوددانلود نسخه نا محدود

ریفلاکس معده یا آسم تنفسی

دراین مقاله به نکته ای مهم  و تعیین کننده  در تشخیص و کنترل اسم کودکی  به عنوان یکی از شایعترین اختلالات مزمن دوران کودکی همراه با محدودیت های فیزیکی ورشدی همراه با نیاز به درمان طولانی مدت و گاه مادام العمر با استفاده از انواع داروهای خوراکی و استنشاقی  بر پایه ی استفاده طولانی مدت از داروهای کورتونی و باز کننده ی برونش اشاره خواهیم داشت که توجه به ان میتواند بسیاری از مبتلایان به اسم کودکی رابه وضعیت سلامت جسمانی و روانی طبیعی بازگرداند .

در ابتدا لازم است تعریفی کوتاه و مختصر ازاسم برونشیال ارایه گردد بر پایه ی فیزیولوزیک و علامت شناسی اسم به تحریک پذیری بیش از حد و واکنش مجاری تنفسی تحتانی ( برونش ها و برونشیول ها ) به علت انقباض عضلات صاف جداره ی این مجاری در واکنش به یک عامل الرزی زا و محرک مانند سرما . گرد و خاک . ذرات معلق در هوا . گرده های گیاهی .مایت ها و قارچهای محیط زیست فرد و….. گفته میشود که در نتنیجه این انقباض عضلانی مجاری هوایی دچار تنگی و درموارد شدید انسداد میشوند و از ورود و خروج طبیعی هوا به داخل بافت ریه ها و تبادل اکسیزن به صورت طبیعی ممانعت به عمل میاورند که این تنگی باعث بروز علایم در فرد مبتلا مانند سرفه . خس خس سینه . تنگی نفس . احساس ضعف و خستگی و کمبود اکسیزن بافتی و مغزی و کاهش در فعالیت طبیعی ارگان های داخلی بدن و مغز و…… میگردد که البته در این مواقع لزوم استفاده از داروهای باز کننده ی برونش ها و ضد التهاب مجاری تنفسی بر پایه ی کورتون تنها راه مقابله و از بین بردن علایم در فرد بیمار میباشد و صد البته استفاده از کورتون به عنوان اصلی ترین عامل ضد التهاب و از بین برنده ی تنگی مجاری کوچک تنفسی نه تنها الازامی است بلکه در اغلب موارد تنها راه کنترل التهاب مجاری تنفسی نیز میباشد درکنار ان استفاده از باز کننده های برونش مانند سالبوتامول و انواع دیگر داروهای ضداسپاسم ریوی نیز ضروری خواهد بود .

تشخیص اسم ریوی بر پایه ی علایم بالینی و ازمان این علایم واز اواخر دوران شیر خوارگی در کودکان میباشد و انجام ازمایشات بالینی و پاراکلینیکی مانند تصویر برداری از ریه ها و تست های تنفسی و تست های حساسیت تکمیل کننده ی تشخیص و جهت تعیین شدت و پاسخ به درمان دارویی دربیماران خواهد بود . اما نکته ی اساسی در این بین همپوشانی شدید و بسیار نزدیک علایم ریفلاکس معده ی شیرخواران و کودکان با اسم کودکی میباشد که همانطور که در مقالات پیشین نیز عنوان شد در سالهای اخیر با توجه به اهتمام بیشتر در خصوص شناخت . کنترل و طبقه بندی ریفلاکس معده ی کودکان وتوجه روز افزون پزشکان و محققان بر این مهم که علت تحریک مجاری تنفسی در بسیاری از کودکان دارای ریفلاکس معده میکرواسپیراسیون محتویات معده و مری به مجاری تنفسی وبرونش ها و نهایتا” برونشیول های سیستم تنفسی میباشد و این کودکان در واکنش به تحریک مداوم و گاه بسیار شدید مجاری تنفسی با محتویات اسیدی معده در طول دوران نوزادی و شیرخوارگی مبتلا به تحریک پذیری بیش از حد سیستم تنفسی میگردند این حقیقت را اشکار نموده است که درواقع علل بسیاری از حملات اسم کودکی ریفلاکس مخفی معده و صدمات مخاطی ناشی از تماس طولانی مدت این مجاری و مخاط ان ها با اسید معده میباشد . لذا بازنگری سوابق پزشکی کودکان مبتلا به اسم ریوی بخصوص انواع اسم فعالیتی و اسم های علامت دار در طول خواب شبانه این مهم را اثبات نمود که در نیمی از موارد اسم کودکی در واقع علت زمینه ای ریفلاکس معده ی مخفی یا علامت دار ولی کنترل نشده ی معده بوده است و با این رویکرد جدید بساری از کودکان با تشخیص اسم کودکی و. تحت درمان برای اسم با کنترل ریفلاکس معده نه تنها از علایم اسم رهایی میابند بلکه برای کنترل انان نیاز به مصرف دارو های کورتونی و افشانه های تنفسی وبازکننده ی ریه نیز نمیباشد وبا کنترل ریفلاکس معده این کودکان درزمانی بسیار کوتاه بدون علامت گشته و پزشک میتواند داروهای مربوط به اسم را دراین کودکان قطع نماید . لذا نگارنده توصیه مینماید .

تمام کودکان بالای دوسال با سابقه ی اسم ریوی و تحت درمان با دارو بیش از ۳ تا ۶ماه که درسابقه ی نوزادی و شیرخوارگی خود علایم ریفلاکس معده را داشته اند ( کودکانی که تشخیص ریفلاکس داشته و تحت درمان بوده یا کودکانی که تشخیص به موقع نداشته اند و تحت کنترل نبوده ودرابتدای  سال دوم و بعد از ان با تشخیص اسم کودکی تحت درمان قرار گرفته اند ) یا دارای علایم ریفلاکس معده ی کودکی همراه با علایم اسم ریوی میباشند . مانند سرفه های شبانه . بوی بد دهان . خواب های نا ارام و همراه با کابوس و بی قراری در طو.ل خواب . تمایل غیر عادی به خوابیدن درمحل های سرد و سفت و خوردن اب و یخ در طول روز و شب هنگام . دندان قروچه . پوسیدگی بیش از ۵ دندان دراوایل کودکی . تحریک پذیری و پرخاشگری در طول روز . دارای سابقه ی پولیپ بینی یا لوزه های بزرگ جراحی شده یا نشده . دست هاتی مشت کرده در هنگام خواب همراه با سرفه های ابتدای خواب و صبح هنگام و صحبت کردن در خواب . بیش فعال یا عصبی و…..وکوکانی که علایم گوارشی را تجربه و بیان میدارند مانند درد های مزمن شکمی و سوزش سردل و احساس تهوع هنگام دیدن یا بو کشیدن غذا و تهوع هنگام حرکت یا سرفه های همراه با دردپهلوها هنگام خندیدن و جیغ زدن و…. لازم است توسط پزشکشان مورد بازبینی مجدد از نظر فعال بودن ریفلاکس معده قرار گیرند ودرصورت صلاحدید پزشکشان با انجام بررسی های معمول ریفلاکس معده همچون استروبوسکوپی . اندوسکوپی . عکسبرداری رنگی از مری و معده ( باریوم میل ) واندازه گیری اسید انتهای مری و…. ریفلاکس معده به عنوان عامل بروز حملات واکنشی در ریه ها تایید یا رد کردد تا درصورت تایید ریفلاکس معده با درمان کوتاه مدت و اختصاصی ریفلاکس معده از علایم اسم ریوی و استفاده نا بجا از داروهای باز کننده ی برونش و کورتون ها درامان بمانند و صدالبته به فعالیت های روزانه و مورد علاقه ی کودکان و رفع محدودیت های جسمی خود باز گردند .               با امید به این که از این طریق بتوان نیمی از کودکان اسمی را به جای کنترل اسم درمان نمود و این کودکان را به زندگی طبیعی خود باز گرداند .

منبع : وبسایت اختصاصی دکتر بهروز مقدادی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*