خانه / بارداری هفته به هفته / هفته پنجم بارداری
هفته پنجم بارداری

هفته پنجم بارداری

هفته ۰۱ بارداری هفته ۰۲ بارداری هفته ۰۳ بارداری هفته ۰۴ بارداری هفته ۰۵ بارداری هفته ۰۶ بارداری هفته ۰۷ بارداری هفته ۰۸ بارداری هفته ۰۹بارداری هفته ۱۰ بارداری هفته ۱۱ بارداری هفته ۱۲ بارداری هفته ۱۳ بارداری هفته ۱۴ بارداری هفته ۱۵ بارداری هفته ۱۶ بارداری هفته ۱۷ بارداری هفته ۱۸ بارداری هفته ۱۹بارداری هفته ۲۰ بارداری هفته ۲۱ بارداری هفته ۲۲ بارداری هفته ۲۳ بارداری هفته ۲۴ بارداری هفته ۲۵ بارداری هفته ۲۶ بارداری هفته ۲۷ بارداری هفته ۲۸ بارداری هفته ۲۹بارداری هفته ۳۰ بارداری هفته ۳۱ بارداری هفته ۳۲ بارداری هفته ۳۳ بارداری هفته ۳۴ بارداری هفته ۳۵ بارداری هفته ۳۶ بارداری هفته ۳۷ بارداری هفته ۳۸ بارداری هفته ۳۹بارداری هفته ۴۰ بارداری

این دومین هفته از پذیرش رسمی نقش شما و پنجمین هفته بارداری است. به گمانم حسابی در تلاشید تا نمایشنامه‌ای را که خودتان نوشته‌اید‌ حفظ کنید. این روزها احتمالاً درگیر جا افتادن در نقشتان هستید. می‌خواهید خوب خودتان را با این شرایط وفق دهید. هنوز زمان زیادی تا ورود مشکلات جدی‌تر در اجرای نقش باقی‌مانده،  بهتر است دست از نگرانی از آینده بردارید و کارهای هفته پنجم را بخوانید.

وضعیت نوزادتان در هفته پنجم بارداری 

این هفته قلب جنین شما شروع به تپیدن می کند. لوله عصبی که از نخاع و مغز آن محافظت می کند در حال شکل گیری است.

در این هفته جنین پنج هفته ای است. جنین شما شبیه به یک حرف C و به اندازه ی یک لوبیا است. این موجود کوچک لوله ای شکل،در حال حاضر دارای سر،پشت،جلو و .. و دم میباشد.(نگران نباشید بعدا دم،جذب بدن خواهد شد). در آغاز این هفته جنین دارای ۱۲۵،۰۰۰ سلول است. یک سوراخ کوچک در قسمت سر جنین است که از آن دهان به وجود می آید. سر و قلب بیشترین حجم جنین را در بر می گیرد. مغز از یک لایه ی نازک سلولی تشکیل می شود که در سونوگرافی به صورت یک سوراخ بزرگ و سیاه دیده می شود. دو نیمه ی مغز که نسبت به مغز میانی و مغز خلفی رشد و نمو کمتری کرده است از همدیگر تشخیص داده می شوند.

week-5دستها و پاها نیز به رشد خود ادامه می دهند.  این جنین از سه لایه تشکیل شده است (لایه های اکتودرم، مزودرم و اندودرم) که بعدا اندامها و بافتهای بدن او را تشکیل می دهند. بخشی از سلولهای این جنین در حال ایجاد اندامهای بزرگ بدن مانند کلیه ها و کبد هستند و مجرای عصبی او نیز در ابتدای مسیر رشد قرار دارد. این لوله عصبی (که بعدا مغز، نخاع، اعصاب و ستون فقرات کودک شما را به وجود خواهد آورد)، در لایه بالایی که اکتودرم نامیده می شود، رشد می کند. همچنین، این لایه، نهایتا پوست، مو، ناخنها، غده های سینه، غده های عرق و همچنین مینای دندان کودک را تشکیل خواهد داد. شکل گیری قلب و سیستم گردش خون او در لایه میانی یا مزودرم، آغاز می شود. در این هفته حفره های قلب کوچک او شکل می گیرند و قلب او شروع به تپش و پمپ کردن خون خواهد کرد. قلب در هر دقیقه ۱۳۰ الی ۱۶۰ بار می تپد. مزودرم ماهیچه ها، غضروفها، استخوان و بافتهای زیرپوستی او را نیز شکل خواهد داد. لایه سوم یا اندودرم در تشکیل ریه ها، روده ها، سیستم اولیه ادراری، و همچنین تیروئید، کبد و لوزالمعده نقش خواهد داشت. در همین حال جفت اولیه و بند ناف، که مواد غذایی و اکسیژن را به کودک شما می رسانند در حال فعالیت هستند. حالا جنین به طور کامل در کیسه ی آب محصور شده است که با یک دیواره ی پوستی نازک پوشیده شده است. الآن جنین شما حدود ۲ میلی متر طول دارد(حدود نیمی از اندازه یک برنج!!) و وزنش کمتر از ۱ گرم میباشد.

وضعیت جسمانی شما در هفته پنجم بارداری

week-5-tall

اگر در هفته گذشته نشانی از علائم بارداری در شما نبوده این هفته حتماً منتظرش باشید. در این هفته بالاخره خود را نشان خواهند داد. شاید شما هم مانند بسیاری دیگر از زنان، دچار تهوع و استفراغ (که ممکن است در زمانهایی غیر از صبح نیز رخ بدهد)، درد سینه، خستگی، و تکرر ادرار شوید. همه این موارد طبیعی هستند، همه آنها ممکن است شما را اذیت کرده و به ستوه آورند، اما از سوی دیگر این اتفاقات نیز بخشی از حاملگی هستند و هیچ کدام دائمی نبوده و برای همیشه باقی نخواهند ماند. افرادی که اطراف شما هستند هیچ نشانه ای از رشد حیرت انگیزی که درون بدن شما در حال رخ دادن است نمی بییند. از طرفی ممکن است در سه ماهه اول میزانی سردرد داشته باشید.از طرفی برخی از زنان جس بویایی شان تغییر می کند و روی بوها بسیار حساس می شوند.بوهایی همچون عطر،مواد غذایی،دود ماشین،بوی بدن و…

درست است که این حالت ها ناخوشایندند ولی همیشگی نیستند و فکر کردن به اینکه پس از تحمل آنها می توانید صاحب فرزندی زیبا شوید، آنرا لذت بخش هم میسازد!

 در این هفته درد پستان‌ها یا حسی شبیه به سوزن‌سوزن‌شدن شما را آزار می‌دهد. احتمال بزرگ شدن پستان‌ها و تیره شدن هاله رنگی دور آن نیز وجود دارد.

 ویار هم در این زمان بروز می‌کند و احتمالاً حسابی شما را حساس می‌کند. هر ماده غذایی که شما می‌بینید وسوسه می‌شوید که آن را بخورید. ویار به دلیل به هم خوردن تعادل بین انتقال‌دهنده‌های عصبی بدن مادر، حالت روحی و روانی خاص و همچنین نیازهای تغذیه‌ای او به وجود می‌آیدممکن است وقتی دلتان پنیر می‌خواهد ناشی از کمبود سدیم باشد یا هنگامی که حساب هوس بستنی بزرگ کرده‌اید نشان از نیاز بدن شما به کلسیم و چربی باشد.

در این مدت شما میبایست درست غذا بخورید چرا که میبایست هم مواد مورد نیاز بدن خود و هم مواد مورد نیاز بدن جنین را فراهم نمایید.وعده های غذایی کوچک و منظم می تواند مانع سوء هاضمه و از بین برنده تهوع در شما گردد.

الکل (بیش از حد)، و یا مواد مخدر مصرف میکنند، بیشتر احتمال دارد دچار سقط جنین شوند. سقط جنین نیز در مادران مسن تر شایع تر است. عفونت مانند واژینوز باکتریال یا یک مشکل ناشناخته با رحم یا گردن رحم ، می تواند باعث سقط جنین شود.نشانه سقط جنین خونریزی و یا لکه بینی شدید است.

فعالیت های  شما در هفته پنجم بارداری

 • خوردن میزان قابل توجه ویتامین ث می تواند بسیار مفید باشد چرا که اندام های جنین بسرعت در حال رشد است و این ویتامین کمک شایانی به جنین و رشد وی خواهد کرد.منابع ویتامین ث عبارتند از: پرتقال،فلفل قرمز،کیوی و … ویتامین D نیز برای رشد نوزاد شما بسیار مورد نیاز است پیاده روی روزانه ۱۵ دقیقه در زیر نور خورشید منبع مناسبی برای کسب این ویتامین می باشد.
 • در صورتیکه داروی خاصی مصرف می نمودید می بایست با پزشک در رابطه با ادامه مصرف آن مشورت نمایید چرا که برخی از داروها برای رشد کودک مضر است.مخصوصا آسپرین و ایبوپروفن را حتی الامکان مصرف ننمایید.
 • به سلامت کلی بدن‌تان اهمیت دهید به عنوان مثال با دندان پزشک قرار ملاقاتی بگذارید.
 • در صورتی که در این هفته احساس خستگی شدید داشتید سعی نمایید در صورت امکان استراحت نموده و آسوده بخوابید.
 • توکسوپلاسموز همچنین در محل خواب گربه خانگی نیز وجود دارد از تمیز کردن محل خواب گربه ، و یا نزدیک شدن به شخصی که اینکار را انجام میدهد اجتناب ورزید.

 • زن باردار بطور متوسط در حدود ۳۰۰ کالری اضافی نیاز دارد(البته برای مادران تک قلو!).بنابراین بهتر است به یک مشاور تغذیه مراجعه نمایید تا برنامه ای غذایی را در اختیار شما قرار دهد که مواد مورد نیاز بدن شما و کودکتان بدرستی و از همان اول،تامین شود.

 • یک پزشک یا ماما انتخاب کنید و با او قرار ملاقات بگذارید. برای آماده شدن جهت معاینه، اولین روز از آخرین دوره پریود خود را یادداشت کنید (این کار برای تعیین زمان تقریبی تولد کودک لازم است)، و سپس یک لیست از سوالاتتان تهیه کنید. در مورد سابقه پزشکی، از اقوام خود و شوهرتان پرس و جو کنید. ممکن است پزشک از شما درباره بیماریهای مزمن یا ناهنجاریهای ژنتیکی در هر دو خانواده سوال کند.

تغذیه شما  در هفته پنجم بارداری

بارداری فرصتی است تا به طور دقیق مواد غذایی مصرفی خود را مورد بررسی قرار دهید زیرا انتخاب شما هم بر بدن شما و هم بر کودکتان تاثیر خواهد گذاشت. در طول هفته پنجم بارداری:

 • یک رژیم غذایی متعادل را در پیش گیرید.
 • به خاطر بسپارید که رژیم غذایی متعادل به معنی خوردن یک نوع غذا نیست. شما باید غذاهای متفاوتی را برای دریافت مواد مورد نیاز بدنتان، مصرف کنید. برای یک برنامه غذایی مناسب، به خصوص در طول بارداری و شیردهی، با پزشک خود مشورت کنید.
 • حال زمان آن است که بدن خود را هیدراته کنید و مقدار زیادی آب بنوشید. شما همچنین می‌توانید شیر، آب میوهای ۱۰۰ % طبیعی یا اسموتی میوه‌ای کم چرب مصرف کنید.
 • به محض آگاهی از بارداری خود، باید مصرف روزانه ویتامین و مواد معدنی را آغاز کنید.
 • به جای نان سفید، نان سبوس دار مصرف کنید. با این روش فیبر بیشتر و به همان نسبت منیزیم و کرومیوم بیشتری را به رژیم غذایی خود راه می‌دهید. به علاوه زینک، روی، ویتامین ای و ویتامین ب۶ خود را فراهم می‌کنید.
 • غلات سبوس دار مانند برنج قهوه‌ای، ماکارونی و نان سبوس دار مصرف کنید.
 •  بهتر است از خوردن برخی غذاها در این هفته اجتناب ورزید چرا که حاوی توکسوپلاسموز بوده وسبب نقائص حین تولد و یا سقط جنین در برخی زنان میشود:
 • ۱-      پنیر پاستوریزه نشده مانند پنیر فتا،پنیر بز و …
 • ۲-      شیر پاستوریزه،آبمیوه، شراب سیب
 • ۳-      تخم مرغ خام و یا غذاهایی شامل تخم مرغ خام مثل انواع موس ها
 • ۴-      گوشت های فرآوری شده مانند هات داگ
 • ۵-      ماهی های جیوه ای مانند کوسه ماهی،اره ماهی و …
 • ” غذاهای حاوری آهن زیاد مصرف نمایید بهنگام بارداری بدن زن باردار مقدار بیشتری آهن نیاز دارد پس مصرف غذاهای سرشار از آهن  باعث میشود که مادر دچار کمخونی و عوارض آن نگردد.”صبحانه: نان و پنیر و گردو یا نان و کره و مربا بهمراه یک لیوان شیر  مصرف  نان سنگگ یا نان بربری نسبت به باقی نانها ارجح میباشد زیرا بمیزان کافی دارای سبوس است و به هضم جذب مواد غذایی کم میکند.
  میان وعده صبح  : یک لیوان شیر بهمراه کلوچه یا بیسکوییت
  میان وعده بعد از ظهر: یک عدد میوه فصل میتواند پرتقال ، هندوانه ، انار یا زرد آلو و چند عددپسته و بادام
  نهار و شام :خورشت قیمه بهمرا پلو ، جوجه کباب کاملا پخته شده ، لوبیا پلو ، عدسی ،ماهی  در کنار آن از سبزیجات سالم نیز بهمراه ماست کم چرب استفاده گردد

ورزش مناسب در هفته پنجم بارداری

بهتر است برنامه منظم ورزشی خود را ادامه دهید، یا در صورتی که چنین برنامه ای نداشتید آن را آغاز کنید. ورزش به شما کمک می کند تا میزان کشیدگی طبیعی عضلات خود، قدرت آنها و میزان استقامت و تحمل آنها را به حد مناسبی برسانید. بعلاوه، ورزش به شما کمک خواهد کرد تا با اضافه وزنی که تحمل می کنید، کنار بیایید و برای مواجهه با مراحل سختتر حاملگی آماده شوید. همچنین در صورتی که یک برنامه منظم ورزشی برای خود تنظیم کنید، پس از زایمان درخواهید یافت که بازگشت به حالت طبیعی برایتان راحت تر خواهد بود. یک فعالیت ورزشی متعادل و بی خطر را که دوست دارید، انتخاب کنید پیاده روی و شنا، انتخابهای مناسبی برای خانمهای باردار هستند.

وضعیت و شکل جنین در هفته پنجم بارداری تصویری

گرداورنده : خانواده ها

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*