خانه / کودک / آموزش رباتیک / آموزش مقدماتی رباتیک برای دانش آموزان جلسه چهاردهم

ژورنال بافتنی کودکان با دو میل حاوی لباسهای زیبای کودکانه
این اپلیکیشن شامل  79 مدل بافتنی مخصوص سنین 0 تا 10 سال می باشه است که 65 مدل آن اختصاصی و ترجمه شده از ژورنالهای بافتنی و 14 مدل دیگه هم از وبسایت ها فارسی جمع آوری شده است که شامل عناوین زیر است :


آموزش بافتنی پاپوش


آموزش بافتنی عروسک بافتنی


آموزش بافت بلوز ، سویشرت ، پیراهن و شلوار بچه گانه


آموزش بافت کلاه ، دستکش و شالگردن
دانلود نسخه محدوددانلود نسخه نا محدود

آموزش مقدماتی رباتیک برای دانش آموزان جلسه چهاردهم

به نام خدا

آموزش مقدماتی رباتیک برای دانش آموزان جلسه چهاردهم

سلام به همه‌ی دوستان عزیز

   همانطور که گفته شد قراره در این جلسه راه اندازی یک سنسور نوری(حسگر نوری) را آموزش دهیم.

سنسورهای نوری انواع گوناگونی دارند که هر کدام در موارد خاصی کاربرد دارند، پرکاربردترین آنها فتوترانزیستورهای ۳mm یا ۵mm هستند. این سنسورها جزو دسته‌ی سنسورهای مقاومتی محسوب می‌شوند، زیرا با تغییر میزان نور محیط مقاومت آنها تغییر می‌کند. میزان مقاومت الکتریکی این نوع سنسورها در محیط‌های پرنور معمولاً حدود ۴K و در محیطهای بسیار کم نور تا حدود ۲۰۰K? می‌ باشد. حساسیت این سنسورها فقط به امواج الکترومغناطیس در ناحیه‌ی مادون قرمز(infrared) (که به اختصار “IR” نامیده می‌شود) می‌باشد. این اموج در ناحیه‌ی امواج مرئی نیستند و با چشم غیر مسلّح نمی‌توان آن‌ها را دید، اما دوربین ها‌ی فیلم برداری معمولی مثل دوربین تلفن‌‌های همراه، می‌توانند آنها را نمایش دهند. نکته بسیار مهم این است که لامپ‌های مهتابی معمولی و لامپهای کم مصرف هیچگونه امواج (IR)ی از خود نمی تابانند و نمی‌توان از آنها به عنوان منبع نور برای آزمایش‌های مختلف استفاده کرد. در نور خورشید و لامپ‌های رشته‌ای معمولی به صورت گسترده IR وجود دارد. همچنین نوعی فرستنده‌‌های مادون قرمز در بازار موجود است که از لحاظ ظاهری شباهت زیادی با همین سنسورهای مادون قرمز دارد. همانطور که می‌بینید این گیرنده و فرستنده‌ها شباهت بسیار زیادی با LED های ۳ یا ۵ میلیمتری معمولی دارند. رنگ آنها هم الزاماً بی رنگ نیست، ممکن است سیاه یا آبی هم باشند.

led

  

این فرستنده‌ها نیاز به مدار خاصی برای راه اندازی ندارند، فقط برای محدود کردن جریان ورودی به آنها، باید یک مقاومت حدودا ً۱۰۰? ی را با آن به صورت سری در مدار قرار داد. (به مدار نگاه کنید)

گیرنده و فرستنده های فتوترانزیستور به صورت شماتیک در مدار به این شکل نمایش داده می‌شوند.

مدارهای سنسورهای نوری فتوترانزیسور:

   برای این نوع سنسور‌ها ۲ نوع مدار می‌توان بست که خروجی آنها یک ولتاژ‍ متغیر بین ۰تا ۵ ولت (بسته به میزان نور محیط) است. در مدار دوم ولتاژ‍ خروجی در محیط‌های پرنور زیاد می‌شود و در محیط‌های کم نور ، کم می‌شود. در مدار نخست دقیقاً برعکس است، یعنی در محیط های پرنور ولتاژ خروجی کم و در محیط‌های کم نور، زیاد می‌شود.

مدار شماره‌ی ۱:nom1 rec

مدار شماره‌ی ۲:nom2 rec

منتظر سوالات و نظرات دوستان عزیزم هستم

تا جلسه‌ی آینده خدا نگه دار

Gen rec sch

منبع : رشد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*