خانه / کودک / آموزش رباتیک / آموزش مقدماتی رباتیک برای دانش آموزان جلسه سیزدهم

ژورنال بافتنی کودکان با دو میل حاوی لباسهای زیبای کودکانه
این اپلیکیشن شامل  79 مدل بافتنی مخصوص سنین 0 تا 10 سال می باشه است که 65 مدل آن اختصاصی و ترجمه شده از ژورنالهای بافتنی و 14 مدل دیگه هم از وبسایت ها فارسی جمع آوری شده است که شامل عناوین زیر است :


آموزش بافتنی پاپوش


آموزش بافتنی عروسک بافتنی


آموزش بافت بلوز ، سویشرت ، پیراهن و شلوار بچه گانه


آموزش بافت کلاه ، دستکش و شالگردن
دانلود نسخه محدوددانلود نسخه نا محدود

آموزش مقدماتی رباتیک برای دانش آموزان جلسه سیزدهم

به نام خدا

 آموزش مقدماتی رباتیک برای دانش آموزان جلسه سیزدهم

با عرض سلام و تبریک سال نوی خورشیدی خدمت همه ی دوستان خوبم

سالی سرشار از شادی و برکت رو برای همه ی دوستان و همه ی هم وطنان عزیزم آرزو می کنم.

امید واریم در سالی که از سوی رهبر کبیر انقلاب، سال نوآوری و شکوفایی نامیده شده است، فرصت ها و بسترها ی مناسب برای رشد و شکوفایی علاقه مندان و دانشمندان همه ی علوم از جمله علم رباتیک، که علمی پیشرو و پر اهمیت در سطح جهان می باشد، بیش از پیش فراهم آید.

بدون مقدمه ی بیشتر سومین آزمایش رو با هم شروع می کنیم.

نحوه ی استفاده از منبع تغذیه ی کامپیوتر، به عنوان مولد:

psu

همانطور که در جلسات پیش ذکر شد، منبع تغذیه یا Power ِ کامپیوتر شخصی (PC) شما ، می تواند به عنوان یک منبع تغذیه ی ایده آل برای کار ما مورد استفاده قرار گیرد. منیع تغذیه های موجود در کامپیوتر ها، چندین ولتاژ خروجی مختلف دارند که پر استفاده ترین آنها برای کار ما، ۱۲ و ۵ ولت می باشد.

Power یا منبع تغذیه ی کامپیوتر معمولاً در قسمت پشت و در بالای Case شما قرار دارد.

مراحل کار:

ابتدا درب سمت چپ Case را (مانند شکل بالا) باز کنید. (معمولاً برای باز کردن درب Case باید پیچ های پشت را باز کنید)

کار با منبع تغذیه ی کامپیوتر بسیار ساده است و فقط کافیست یکی از سوکت هایی که از منبع خارج شده و به هیچ قسمتی متصل نیست را پیدا کنید و به سوراخ های سوکت یک تکه سیم متصل کرده و خروجی ولتاژ بگیرید. یوراخ هایی که از منبع تغذیه سیم قرمز به آن ها وارد شده است ولتاژ ۵ولت، و سوراخ هایی که سیم زرد به آن ها وارد شده است ولتاژ ۱۲ ولت دارند. سیم های مشکی هم پایانه ی – می باشند.

power_cable_91

کار با ۷Segment:

همانطور که می دانیم، هر ۷Segment یک رقمی، از ۸ LED مجزا از هم تشکیل شده است. هر کدام از این LED ها به صورت مستقل از هم روشن و خاموش می شوند و می توان به وسیله ی آنها اعداد مختلف را نمایش داد. پایه ی مربوط به هر LED در شکل زیر نمایش داده شده است.

300px-7_segment_display_labeled

برای راه اندازی ۷Segment، دقت کنید که اگر ۷Segment شما کاتد (+) مشترک باشد، باید پایه ی “مشترک” به “+” و دیگر پایه ها در صورت لزوم به “–” متصل شوند، و اگر ۷Segment آند مشترک بود، روند کار وارونه است، یعنی پایه “مشترک” به “–” و سایر پایه ها به “+” متصل می شوند.

مثلاً برای نمایش عدد “۲” توسط یک ۷Segment کاتد مشترک، باید یکی از (یا هر ۲) پایه های “مشترک” به + و پایه های”A,BG,E,D” به – متصل شوند.

چند نکته:

۱- برای کنترل جریان ورودی به LED ها و جلوگیری از سوختن قطعه، بهتر است پایه های مشترک را به جای سیم ، با یک مقاومت ۱۰۰اهم به تغذیه ی + یا – متصل کنید.

۲- اگر از برد برد استفاده می کنید، دقت کنید که پایه های ۷Segment را به گونه ای روی برد قرار دهید که به یکدیگر متصل نشوند.

۳- تغذیه ی مدار باید ۵ ولت باشد.


برای تمرین سعی کنید همه اعداد ۰ تا ۹ را به وسیله ی ۷segment نمایش دهید.

در جلسه ی بعد راه اندازی یک دیود حساس به نور را آموزش خواهیم داد و مداری طراحی می کنیم که با تغییر نور محیط بتوان میزان نور یک LED را کنترل کرد.

سوالات و پیشنهادات خودتون رو حتماً با ما در میون بگذارید.

منبع : رشد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*